6 Battalion

HISTORY OF SIXTH INFANTRY BATTALION

6 Infantry Battalion was first ever raised at Accra on 01 November 1941 under Lt Col LG Dickson. It was designated a training Battalion till July 1941 and was called 6 Gold Coast Regiment (GCR).It was the duty of the Bn to train troops for the World War II.  The unit was relocated several times during its formative years. It was stationed at Takoradi during August 1941 – August 1944.  It moved to Kintampo in August 1944 – August 1945 and later to Kumasi in August 1945 – o1 July 1946.  The Bn was disbanded in 1946 as part of the Post World War II reforms programme.

In Feb 1964, the President, Osagyefo Dr Kwame Nkrumah, as part of post-Independence Expansion Programme gave the assent to form an extra Infantry Battalion to defend the country against internal and external aggression.

On 15 May 1964, the unit was formed at Ranchi Barracks, Takoradi under the Command of Lt Col AK Ocran, with Lt KB Agbo as the Adjutant; the majority of the troops were posted in from AFTC Kumasi.  However, WOs, SNCOs and NCOs were posted from other units.  The total unit strength was 1000 all ranks.  It consisted of an HQ Coy, Sp Coy, four rifle Coys A, B, C and D.  The unit was presented with its colours in 1968, by the late Lt Gen JA Ankrah then C-in-C at Harcourt Lines, Takoradi. The unit was assigned Western and Central Regions as its Internal Security area of responsibility.

In Jan 1971 the unit moved from Ranchi Barracks and took over Kamina Barracks, Tamale, from ABF as part of Battalion rotation at that time.Before the unit left Takoradi, Lt Col Akuffo was the CO.  However, Lt Col EKT Donkor and WOI Ali Nakyia who were ABF CO and RSM respectively became the CO and RSM when the unit came to Tamale. As part of the reorganization in the Army, the unit was designated 6 Training Battalion in 1984.  The CO was Lt Col TE Nguah.

In 1986, the unit was reverted to 6 Infantry Battalion with Lt Col Nick Sowatey as the CO.At the moment the unit consists of an HQ Coy, SP Coy, three Rifle Coys A, B, and C.

MOTTO

The unit motto is “6 We Can”.It was instituted in 1988 by Lt Col N Sowartey (22ndCO).  It means there is no task, which is above the unit.

SLOGAN

The unit slogan is “Discipline –Success”.It was instituted by Lt Col EB Sarfo (23rdCO).  The unit Anthem was composed by WOII Ernest Addy, the title is “Success Is Our Goal”.

Not by our might but God’s grace,

Success is our goal;

Discipline is our bedrock.

We can always fight and win.

With love we live in unity;

And solid as a family.

Great 6 Bn, success is our goal;

EMBLEM

The emblem consists of a bow and arrow with the motto and slogan of the unit inscribed on top and below against the unit colour of deep orange.It was designed in 1988 by the then RSM, WOI Opoku Justice.

MASCOT

The first mascot, a ram, christened L/Cpl Prince Charles was presented by Lt Col PSA Twumasi Ankrah (13thCO) to this unit in 1977. The Mascot died after a few months.

BATTLE HONOURS

The Unit is decorated by the following Battle Honours, Ashanti 1873 –74, Narungumbe; Kamina; Cameroons 1914 – 16, Ashanti 1900 and Duala.

LOCAL OPERATIONS

The unit has assisted the Northern Regional Administration to restore and maintain law and order in the Northern conflicts, especially in Op GONGONG 1– V:

  1. Gonja/Vaglas in Bole area – 1980.
  2. Konkomba/Nanumba in Bimbilla area 1980 – 1981.
  3. Konkomba/Bimoba in Bunkpurugu area 1986.
  4. Gonja/Nawuri in Kpandai area 1990 – 1991.
  5. Konkomba/Nanumbas, Dagombas and Gonjas 1994.
  6. Yendi skin Affairs still on going.

EXTERNAL OPERATIONS

UNEF-          SINAI, EGYPT, (1973 – 79) Two tours, first tour as Ghanbatt 1 with HQ at Camp E1-fanara under Lt Col WW Bruce Konuah (January –October 1974) and Second tour as Ghanbatt 8 with HQ at Mitla Camp under Lt Col FA Ayittey (1977 – 78).

UNIFIL -Lebanon (from August 1979).First as Ghanbatt 14 with HQ at Kafr Dunin under Lt Col JT Peedah (November 1980 – May 1981), Second as Ghanbatt 31 with HQ at Maraka under Lt Col N Sowartey (Dec 1988 – June 1988), Third as Ghanbatt with HQ AT A1 Qaranis under Lt Col R Debrah (September 1994 – March 1995) and fourth tour as 51 with HQ at A1 Qaranis under Lt Col HWK Agbenuzah (September 1999 – March 2000).

ECOMOG -Liberia (from August 1991 – 1992) one tour as Ghanbatt 4 with HQ at the Baptist Seminary under Lt Col EB Sarfo (August 1991 – February 1992).

UNTAC -Cambodia (1992 – 1993) one tour as Ghanbatt 1 with HQ at Phnom Penn under Lt Col, later Col EB Sarfo (June 1992 – March 1993).

MONUC GH – Congo DR (from 2002) one tour as Ghanbatt 3 with HQ at Mbandaka under Lt Col Dela Sakyi (Nov 02 – Jun 03).

UNAMSIL – Sierra Leone (2005) –one tour as Ghanbatt 11 with HQ at BO under Lt Col W Omane-Agyekum. (Mar 05 – Sep 05).